Final Results 2018

Final Results 2018

MISS NORTH ONTARIO REGIONAL CANADA 2018

CHELMSFORD – Maya Brunet
1st RunnerUp – TIMMINS – Keisha Corbeil
2nd RunnerUp – NEW LISKEARD – Brayden D’Arcey
3rd RunnerUp – WAHNIPATAE – Katlyn Kotila
4th RunnerUp –ESPANOLA – Danyka Sabourin

scale_2

NATIONAL FINALISTS MISS UNIVERSE CANADA – TORONTO

Veronique Langis – AZILDA

TOP 10 (In Random Order)

FAUQUIER-STRICKLAND Chanelle Larabie
KAWARTHA LAKES Jordyn Greer
RAYSIDE BALFOUR Chloe Arsenault
SUDBURY DISTRICT Khali Jodouin
VALLEY EAST Brianna Lamirande

NATIONAL FINALISTS MISS WORLD CANADA – TORONTO

Danyka Sabourin – ESPANOLA
Hailee North – NIPISSING DISTRICT
Katlyn Kotila – WAHNIPATAE

NATIONAL FINALISTS
MISS TEENAGE CANADA – TORONTO

Maya Brunet – Miss North Ontario 2018
Jordyn Greer – KAWARTHA LAKES
Faith Davis – LOCKERBY
Vanessa Lauzon – LOELLEN
Sydney Austrup – MUSKOKA DISTRICT
Maliyah Walls – SAULT STE MARIE
Hailey McArthy – SEARCHMONT

TOP 16 (In Random Order)

AZILDA Veronique Langis
COCHRANE Riley Olkkonen
HEARST Kerrigan Iserhoff
NORTH BAY Tiffany Hill
SAULT STE MARIE Maliyah Walls
SEARCHMONT Hailey McArthy

scale_1

NATIONAL FINALISTS
MISS TEENAGE CANADA – TORONTO

Maya Brunet – Miss North Ontario 2018
Jordyn Greer – KAWARTHA LAKES
Faith Davis – LOCKERBY
Vanessa Lauzon – LOELLEN
Sydney Austrup – MUSKOKA DISTRICT
Maliyah Walls – SAULT STE MARIE
Hailey McArthy – SEARCHMONT

SCHOLARSHIP TOP MODEL CANADA

Veronique Langis – AZILDA

NOFCC AMBASSADOR AWARD – Highest Fundraiser NOFCC
WINNER SAULT STE MARIE – Maliyah Walls
RUNNERUP CHELMSFORD – Maya Brunet

ENTREPRENEUR AWARD – Highest Program Book Sales
WINNER FAUQUIER-STRICKLAND – Chanelle Larabie
RUNNERUP RAYSIDE BALFOUR – Chloe Arsenault

SUPERMODEL
WINNER – MUSKOKA DISTRICT – Sydney Austrup
RUNNERUP – SEARCHMONT – Hailey McArthy

Winner 2018

EVENING GOWN
(Best Presentation Preliminary Show)
WINNER
MUSKOKA DISTRICT – Sydney Austrup
RUNNERUP
LOCKERBY – Faith Davis

PUBLIC SPEAKING (Laci Jones Memorial)
WINNER SUDBURY DISTRICT – Khali Jodouin
RUNNERUP KAWARTHA LAKES – Jordyn Greer

PHOTOGENIC
WINNER
WAHNIPATAE – Katlyn Kotila

RUNNERUP
GREATER SUDBURY – Brooklyn Olive
AZILDA – Veronique Langis

AKFIT FITNESS AWARD
WINNER – SAULT STE MARIE – Maliyah Walls
RUNNER UP – LOCKERBY – Faith Davis

PAGEANT PROMOTION
WINNER
RAYSIDE BALFOUR – Chloe Arsenault
RUNNERUP
WAHNIPATAE – Katylyn Kotila

BEAUTY WITH A PURPOSE
(Acknowledging Volunteer Work, Community Service)
WINNER
TIMMINS – Keisha Corbeil
RUNNERUP
FAUQUIER-STRICKLAND – Chanelle Larabie

Dr. Renee-Anne Montpellier SCHOLASTIC AWARDDr. Renee-Anne Montpellier
SCHOLASTIC AWARD

WINNER VALLEY EAST – Brianna Lamirande
RUNNERUP WAHNIPATAE – Katylyn Kotila

scale_3

MISS FRIENDSHIP
WINNER – RAYSIDE BALFOUR – Chloe Arsenault

TALENT
WINNER – RAMSEY LAKE – Sydney Baltessen
RUNNERUP – KAWARTHA LAKES – Jordyn Greer

Joan Hart

JOAN HART  AWARD
(Role Model. Dedication to Pageant Industry)

RAYSIDE BALFOUR – Chloe Arsenault

PRE-PAGEANT PRESENTATION
WINNER
CHELMSFORD – Maya Brunet
RUNNERUP
RAYSIDE BALFOUR – Chloe Arsenault

Final Results 2017

Final Results 2017

MISS NORTH ONTARIO REGIONAL CANADA 2017
CHAPLEAU –Emma Morrison
1st RunnerUp – EASTERN REGION – Stephanie Photopoulos
2nd RunnerUp – SUDBURY DISTRICT – Carly Judd
3rd RunnerUp – COLDWATER – Kaylea Smith
4th RunnerUp – THUNDER BAY – Healey Gardiner

NATIONAL FINALISTS MISS UNIVERSE CANADA – TORONTO
Amber Irvine – SOUTH PORCUPINE
Carly Judd – SUDBURY DISTRICT
Diana Smendra – MUSKOKA DISTRICT
Emily Roberts – SIMCOE DISTRICT
Kaylea Smith – COLDWATER
Kallie Boucher – ALGOMA DISTRICT

2017 winners

NATIONAL FINALISTSMISS TEENAGE CANADA – TORONTO
Emma Morrison – CHAPLEAU
Emily Ayotte – COCHRANE
Alicia Tyska – DISTRICT THUNDER BAY
Marissa Serre – LAKE LAURENTIAN
Faith Davis – LONG LAKE
Cassandra Tanguay – WEST NIPISSING

TOP 10 (In Random Order)
BARRIE Danielle D’Souza
GREATER SUDBURY Courtney Farinha
LONG LAKE Faith Davis
NORTH BAY Kristina Duval
SAULT STE. MARIE Lauren Moore

TOP 16 (In Random Order)
COCHRANE Emilie Ayottte
KIRKLAND LAKE Jordyn Chartrand
MINNOW LAKE Ariana Kingerski
NEW LISKEARD Gabrielle Smith
TERRACE BAY Kasey Pope
RED LAKE DISTRICT Geena Saskoksy

Dr. Renee-Anne Montpellier SCHOLASTIC AWARD
WINNER EASTERN REGION – Stephanie Photopoulos
RUNNERUP THUNDER BAY – Healey Gardiner

NATIONAL FINALISTS
MISS TEENAGE CANADA – TORONTO

Emma Morrison – CHAPLEAU
Emily Ayotte – COCHRANE
Alicia Tyska – DISTRICT THUNDER BAY
Marissa Serre – LAKE LAURENTIAN
Faith Davis – LONG LAKE
Cassandra Tanguay – WEST NIPISSING

AKFIT FITNESS AWARD
WINNER – NICKEL CENTRE – Anyse Marsh
RUNNER UP – THUNDER BAY – Healey Gardiner

MISS FRIENDSHIP
WINNER – AZILDA – Rosalie Bruneau
RUNNERUP – THUNDER BAY – Healey Gardiner

Dancing

PHOTOGENIC
WINNER AZILDA – Rosalie Bruneau
RUNNERS-UP
NORTH BAY – Kristina Duval
DISTRICT THUNDER BAY – Alicia Tyska

TALENT
WINNER
EASTERN REGION – Stephanie Photopoulos

RUNNERUP 

NEW LISKEARD – Gabrielle Smith

SCHOLARSHIP TOP MODEL CANADA Chloe South – COBOCONK

NOFCC AMBASSADOR AWARD – Highest Fundraiser NOFCC
WINNER
NEW LISKEARD – Gabrielle Smith
RUNNERUP
RAYSIDE BALFOUR – Keisha Jesso

JOAN HART
AWARD

(Role Model. Dedication to Pageant Industry)
MATTAWA – Ashley Gauvin-Joanisse

ENTREPRENEUR AWARD – Highest Program Book Sales
WINNER
CHAPLEAU – Emma Morrison
RUNNERUP
KAPUSKASING – Chanelle Larabie

PAGEANT PROMOTION
WINNER
MUSKOKA DISTRICT – Diana Smendra
RUNNERUP
COLDWATER – Kaylea Smith

SUPERMODEL
WINNER
– SOUTH PORCUPINE – Amber Irvine
RUNNERUP – LONG LAKE – Faith Davis

ESSENCE AWARD (Based on Most Inspirational Story Shared With Delegates)
WINNER
AZILDA – Rosalie Bruneau

PUBLIC SPEAKING (Laci Jones Memorial)
WINNER
MOONBEAM – Ashley Piche
RUNNERUP DISTRICT THUNDER BAY – Alicia Tyska

BEAUTY WITH A PURPOSE
(Acknowledging Volunteer Work, Community Service)
WINNER
THUNDER BAY – Healey Gardiner
RUNNERUP
NEW LISKEARD – Gabrielle Smith

PRE-PAGEANT PRESENTATION
WINNER
SEARCHMONT – Lily Elgie
RUNNERUP
COLDWATER – Kaylea Smith

EVENING GOWN
(Best Presentation Preliminary Show)
WINNER WEST NIPISSING – Cassandra Tanguay
RUNNERUP CHAPLEAU – Emma Morrison

LONG LAKE – Faith Davis
SOUTH PORCUPINE – Amber Irvine