Final Results 2016

Final Results 2016

MISS NORTH ONTARIO REGIONAL CANADA 2016

Sudbury District – Madison Kvaltin
1stRunnerUp – Val Caron – Lorrie Blais
2ndRunnerUp – Georgian Bay – Diana Smendra
3rdRunnerUp – District Thunder Bay – Brittney Pennock
4thRunnerUp – Moose Deer Point – Chloe Smith

scale_2

NATIONAL FINALISTS MISS UNIVERSE CANADA – TORONTO
Greater Sudbury – Jessica Usitalo
Huntsville – Ciara Thompson
Manitoulin – Britt Manitowabi
Val Caron – Lorrie Blais

TOP 10 (In Random Order)

Greater Sudbury – Jessica Usitalo
Minnow Lake – Kassandre Bazinet
Moonbeam – Izabel Veilleux
Thunder Bay – Quyen Le
Valley East – Ashlyin Whipple

NATIONAL FINALISTS MISS WORLD CANADA – TORONTO

Danyka Sabourin – ESPANOLA
Hailee North – NIPISSING DISTRICT
Katlyn Kotila – WAHNIPATAE

NATIONAL FINALISTS
MISS TEENAGE CANADA 2016 – TORONTO

Kirkland Lake – Chloe Panko
Moose Deer Point – Chloe Smith
Moonbeam – Izabel Veilleux
North Bay – Dagmar D’Agostino
Onaping Falls – Tiffany Fahey
Ramsey Lake – Ashleigh McTaggart
Sault Ste. Marie – Kylee Vachon
Sudbury District – Madison Kvaltin
Timmins – Adrienne Groulx
Valley East – Ashlyin Whipple

TOP 16 (In Random Order)
Anishnaabek  Nathalie Restoule
Harley Bay Township – Sarah Marsden
Lakehead –Magdalena Tsilkas
New Liskeard – Shaelyn Turcotte
Terrace Bay – Kasey Pope
Timiskaming District – Sabrina Skalecki

scale_1

NATIONAL FINALISTS
MISS TEENAGE CANADA – TORONTO

Maya Brunet – Miss North Ontario 2018
Jordyn Greer – KAWARTHA LAKES
Faith Davis – LOCKERBY
Vanessa Lauzon – LOELLEN
Sydney Austrup – MUSKOKA DISTRICT
Maliyah Walls – SAULT STE MARIE
Hailey McArthy – SEARCHMONT

SCHOLARSHIP TOP MODEL CANADA
Sudbury District – Madison Kvaltin

NOFCC AMBASSADOR AWARD – Highest Fundraiser NOFCC
WINNER
Terrace Bay – Kasey Pope
RUNNERUP
Greater Sudbury – Jessica Usitalo

ENTREPRENEUR AWARD – Highest Program Book Sales
WINNER
New Liskeard – Shaelyn Turcotte
RUNNERUP
Greater Sudbury – Jessica Usitalo

SUPERMODEL
WINNER – Sudbury District
Madison Kvaltin
RUNNERUP – Val Caron
Lorrie Blais

Winner 2018

EVENING GOWN
(Best Presentation Preliminary Show)
WINNER Sudbury District
Madison Kvaltin
RUNNERUP Val Caron
Lorrie Blais

PUBLIC SPEAKING (Laci Jones Memorial)
WINNER Georgian Bay – Diana Smendra
RUNNERUP Minnow Lake – Kassandre Bazinet

PHOTOGENIC
WINNER
Moonbeam – Izabel Veilleux
RUNNERUP
Manitoulin – Britt Manitowabi

AKFIT FITNESS AWARD
WINNER – Onaping Falls
Tiffany Fahey
RUNNER UP – Nipissing District
Nicole Renaud

PAGEANT PROMOTION
WINNER
Georgian Bay – Diana Smendra
RUNNERUP
Greater Sudbury – Jessica Usitalo

BEAUTY WITH A PURPOSE
(Acknowledging Volunteer Work, Community Service)
WINNER
District Thunder Bay – Brittany Pennock
RUNNERUP
Minnow Lake – Kassandre Bazinet

PEOPLES CHOICE
Most Votes on MNORCP Website (over 330,000 votes cast) www.missnorthontario.com
WINNER – VALLEY EAST
Brianna Lamirnade
RUNNERUP – COCHRANE
Riley Olkkonen

Dr. Renee-Anne Montpellier SCHOLASTIC AWARDDr. Renee-Anne Montpellier
SCHOLASTIC AWARD

WINNER District Thunder Bay
Brittany Pennock
RUNNERUP Garson
Chanelle Trottier

scale_3

MISS FRIENDSHIP
WINNER – Lakehead – Magdalena Tsilkas

TALENT
WINNER – Greater Sudbury
Jessica Usitalo
RUNNERUP – Minnow Lake
Kassandre Bazinet

Joan Hart
JOAN HART  AWARD
(Role Model. Dedication to Pageant Industry)
Thunder Bay – Quyen Le

PRE-PAGEANT PRESENTATION
WINNER
Porcupine – Emily Brinson-Rentelis
RUNNERUP
Terrace Bay – Kasey Pope

ESSENCE AWARD 2016 (Based on Most Inspirational Story Shared With Delegates)
WINNER
Greater Sudbury – Jessica Usitalo

Beautiful Soul (Collected Most Shoes – Soles 4 Soles Organization)
(Best Presentation Preliminary Show)
WINNER CORBEIL – Shayna McWeeney

Final Results 2015

Final Results 2015

MISS NORTH ONTARIO REGIONAL CANADA 2015
HEARST – Kara Fillion
1stRunnerUp – New Liskeard – Hannah Fedechko Conroy
2ndRunnerUp – Sudbury District – Madison Kvaltin
3rdRunnerUp – Kapuskasing – Emilie Trembly-St. Aubin
4thRunnerUp – Thunder Bay – Healey Gardiner

NATIONAL FINALISTS MISS UNIVERSE CANADA – TORONTO
ALGOMA DISTRICT – Jenni Pearson
HEARST – Kara Fillion
IROQUOIS FALLS – Carly Judd
WALDEN – Brianna Lamirande

2017 winners

NATIONAL FINALISTS MISS TEENAGE CANADA – TORONTO
COCHRANE – Emma Blanchard
KAPUSKASING – Emilie Tremblay-St. Aubin
KIRKLAND LAKE – Christina McLean
LIVELY – Brooklynn Leblanc
MANITOULIN – Katie Harper
NEW LISKEARD – Hannah Fedechko-Conroy
NIPISSING DISTRICT – Kerry Smith
RAINY RIVER DISTRICT – Alyssa Chiasson
SUDBURY DISTRICT – Madison Kvaltin
VALLEY EAST – Chelsey Pitfield

TOP 10 (In Random Order)

IROQUOIS FALLS Carly Judd
KIRKLAND LAKE Christina McLean
LIVELY Brooklynn Leblanc
RAINY RIVER DISTRICT Alyssa Chiasson
WALDEN Brianna Lamirande

TOP 16 (In Random Order)

COCHRANE Emma Blanchard
COPPER CLIFF
Krystyn Derks
HORNEPAYNE
Brielle Edens
MANITOULIN
Katie Harper
VAL CARON
Lorrie Blais
VALLEY EAST
Chelsey Pitfield

Dr. Renee-Anne Montpellier SCHOLASTIC AWARDDr. Renee-Anne Montpellier
SCHOLASTIC AWARD

WINNER IROQUOIS FALLS – Carly Judd
RUNNERUP WALDEN – Brianna Lamirande

NATIONAL FINALISTS
MISS TEENAGE CANADA – TORONTO

Emma Morrison – CHAPLEAU
Emily Ayotte – COCHRANE
Alicia Tyska – DISTRICT THUNDER BAY
Marissa Serre – LAKE LAURENTIAN
Faith Davis – LONG LAKE
Cassandra Tanguay – WEST NIPISSING

AKFIT FITNESS AWARD
WINNER
THUNDER BAY – Healey Gardiner
RUNNER UP
ALGOMA DISTRICT – Jenni Pearson

FRIENDSHIP
WINNER – VAL CARON – Lorrie Blais

Dancing

PHOTOGENIC
WINNER
SUDBURY DISTRICT – Madison Kvaltin
RUNNERUP
NEW LISKEARD – Hannah Fedechko-Conroy

TALENT
WINNER – MANITOULIN – Katie Harper
RUNNERUP – WIKWEMIKONG – Britt Manitowabi

NATIONAL FINALISTS TOP MODEL CANADA – Toronto – June 2015
IROQUOIS FALLS – Carly Judd
SAULT STE. MARIE – Cassidy Gregoire-Otis

NOFCC AMBASSADOR AWARD – NEW LISKEARD – Hannah Fedechko-Conroy
RUNNERUP
COPPER CLIFF – Krystyn Derks

JOAN HART
AWARD

(Role Model. Dedication to Pageant Industry)
HEARST – Kara Fillion

ENTREPRENEUR AWARD – Highest Program Book Sales
HORNEPAYNE – Brielle Edens
RUNNERUP
NEW LISKEARD – Hannah Fedechko-Conroy

PAGEANT PROMOTION
WINNER
MANITOULIN – Katie Harper
RUNNERUP
KIRKLAND LAKE – Christina McLean

SUPERMODEL
WINNER – RAINY RIVER DISTRICT – Alyssa Chiasson
RUNNERUP – Lively – Brooklyn Leblanc

ESSENCE AWARD (Based on Most Inspirational Story Shared With Delegates)
WINNER
NEW LISKEARD – Hannah Fedechko-Conroy

PUBLIC SPEAKING 
WINNER – NEW LISKEARD – Hannah Fedechko-Conroy
RUNNERUP – PORCUPINE – Kaitlyn Lyrette

BEAUTY WITH A PURPOSE
(Acknowledging Volunteer Work, Community Service)
WINNER
NEW LISKEARD – Hannah Fedechko-Conroy
RUNNERUP
HEARST – Kara Fillion

PRE-PAGEANT PRESENTATION
VALLEY EAST –Chelsey Pitfield
RUNNERUP
VAL CARON – Lorrie Blais

PEOPLES CHOICE 2015
Most Votes on MNORCP Website (over 330,000 votes cast) www.missnorthontario.com
WINNER –– ANISHNAABEK – Nathalie Restoule
RUNNERUP – COCHRANE – Hayley Lessard

EVENING GOWN
(Best Presentation Preliminary Show)
WINNER RAINY RIVER DISTRICT
Alyssa Chiasson
RUNNERUP VALLEY EAST
Chelsey Pitfield